جراحی آندوسکوپی سینوس

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس ، تحولی عظیم در زمینه تشخیص و درمان سینوزیت ایجاد نموده است. با بهره وری از ابزار آندوسکوپ ، می توان اطلاعاتی دقیق پیرامون ساختار بینی و سینوس ها اتخاذ نمود و در نتیجه امکان تشخیص و درمان بیماری سینوزیت را به سهولت میسر نمود.

لازم به ذکر است که جراحی آندوسکوپی سینوس ، بدون این که برشی در صورت یا بینی بیمار ایجاد نماید ، قابل انجام است. در این جراحی ؛ به منظور ورود ابزار آندوسکوپ به داخل سینوس ها ، از طریق حفره های بینی اقدام می گردد و ابزار آندوسکوپ از راه سوراخ های بینی وارد می شود.

این عمل جراحی ، برای افرادی که به سینوزیت مزمن مبتلا بوده و نسبت به درمان های دارویی و استروئیدها و اسپری های بینی مقاوت نشان داده و درمان نشده و علائم ناشی از سینوزیت در آن ها مجددا نمود یافته است ؛ گزینه مناسبی به شمار می رود و علاوه بر درمان سینوزیت ، می تواند فوائد متعدد دیگری اعم از بهبود علائم ناشی از انحراف تیغه بینی ، پولیپ بینی و بزرگ بودن شاخک های بینی را نیز به همراه داشته باشد.

جراحی آندوسکوپی سینوس

البته ناگفته نماند که سینوزیت مزمن در عمده موارد ، فاقد نیاز به جراحی بوده و به کمک مصرف آنتی بیوتیک ها و دیگر داروها قابل کنترل و تسکین می باشد.

به طور کلی جراحی آندوسکوپی سینوس ، نوعی جراحی پیچیده به شمار می رود که مستلزم معاینات دقیق بالینی و فیزیکی بیمار و همچنین انجام سی تی اسکن و آندوسکوپی بینی می باشد.

جراحی آندوسکوپی سینوس چگونه انجام می شود ؟

این جراحی ؛ بسته به تشخیص جراح بینی ، تحت بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی انجام می شود. در واقع پیش از رفتن بیمار به اتاق عمل بینی و حفره های سینوس بی حس می شوند.

اما در صورتی که بیهوشی کامل نیاز باشد ؛ پیش از شروع عمل ، دارو به بیمار تزریق شده و بیمار به خواب رفته تا حین جراحی هیچ دردی احساس نکند.

جراحی آندوسکوپی سینوس با استفاده از دستگاهی به نام آندوسکوپ انجام می شود که لوله ای باریک بوده و از طریق سوراخ های بینی وارد حفره های سینوس می شود. ( در واقع برای انجام این جراحی نیازی به ایجاد برش نخواهد بود. )

در این جراحی ؛ پولیپ ها ، انسداد های مخاطی و استخوانی رفع می شوند و هرگونه چرک و بافت ناسالم از حفره های سینوس پاک می شوند.

همچنین در صورت نیاز ؛ بافت های باریک گشاد می شوند تا فرد راحت تر قادر به نفس کشیدن باشد.

توجه داشته باشید که عمل آندوسکوپی سینوس تنها به منظور درمان انجام نمی شود و گاهاً با هدف تشخیص دقیق بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی آندوسکوپی سینوس

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس

مقصود از جراحی آندوسکوپی سینوس ، بهبود وضعیت ترشحات سینوس ها و باز شدن مجاری تنفسی می باشد ؛ اما باید خاطر نشان نمود که جراحی سینوس با آندوسکوپی ، افزودن بر مواردی که اشاره شد از مزایای ذیل نیز برخوردار است:

  • بهبود حس بویایی
  • باز شدن مجاری هوایی
  • بهبود و التیام علائم ناشی از سینوزیت
  • تقلیل ریسک بروز و تشدید عفونت های سینوسی

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس

کلیه افرادی که باید تحت جراحی آندوسکوپی سینوس قرار گیرند ؛ پیش از انجام این عمل جراحی ، ملزم به انجام سی تی اسکن خواهند بود.

البته توجه داشته باشید که با توجه به وضعیت فیزیکی بیمار ، انجام آزمایشات معمول ؛ اعم از آزمایش خون و مواردی از این قبیل نیز درخواست می گردد.

در برخی موارد ، توصیه می شود که افراد قبل از انجام این عمل جراحی ؛ نسبت به مصرف برخی داروهای خاص اقدام نموده و آن ها در ساعات تعیین شده و طبق دستور پزشک به مصرف برسانند.

لازم به ذکر است افراد مبتلا به آسم که قرار است تحت جراحی سینوس به روش آندوسکوپی قرار گیرند ؛ حتی در صورتی که آسم آن ها کنترل شده باشد ، باید مصرف داروها را ادامه دهند.

در پایان باید متذکر شد افرادی که تصمیم به جراحی آندوسکوپی سینوس دارند ، باید در صورت ابتلا به هر گونه حساسیت دارویی و نیز داشتن سوابق پزشکی ؛ حتما این مسئله را به پزشک معالج خود اطلاع دهند.

هزینه جراحی آندوسکوپی سینوس

تعیین هزینه این جراحی پیش از معاینه پزشک میسر نیست. بنابراین بیمار باید ابتدا مورد معاینه پزشک قرار بگیرد و پس از بررسی های دقیق ، مشخص خواهد شد.

پاسخ

نوزده + نوزده =

Call Now Buttonتماس با دکتر